Web Tasarım Nedir ?

Herhangi bir ticari veya ticari amaç gütmeyen kurum ve bireylerin kurumsal ve bireysel kimliğini yansıtması ve reklam faaliyetlerinin internet ağı ortamında hem yurtiçi hem de yurtdışı seçenekleriyle yayına alınmasına web sitesi denir. Tüm tasarım ve yazılımların ayarlanması ve dijital ortamda yayımlanmadan önceki yapılan tüm işlemlere ise web tasarımı denir.

Her türlü görsel ( metin, video, resim, fotoğraf ,farklı boyutlardaki tasarımlar) ve işitsel (ses kaydı, mp3,track) benzeri verilerin toplanması ile oluşturulan bütüne web sayfası bu sayfaların tamamının kitap gibi ciltlenip bir düzene koyulmasına da web sitesi denir.

bursa-web-tasarim
İyi bir Web Tasarımı İçin Ne Gereklidir ?

Öncelikle her işe başlarken yaptığımız gibi amaç ve hedef gerekir. Yaptırdığımız web sitesinin içeriği, hangi kesimlere hitap edeceği, nasıl bir yol izleneceği gibi ön fizibilite raporları çıkarılmalıdır. Web tasarımı yapacak kişiye sektörle ilgili detaylı bilgi verip, yeterli bilgiye sahip olduğundan emin olup , web tasarım aşamasının sürekli takip edilmesi gerekebilir. Aksi halde bir temel üzerine yapılan bina yıkılıp yeniden inşa edilmesi bu işlemle aynıdır.

Web tasarımı yaptıracak kişi elindeki bilgi ve belgeleri web tasarım hizmeti verecek kişiye ulaştırmalı ve bu materyallerin nasıl kullanılması gerektiğini anlatmalıdır. Web tasarım oldukça az sorguyla yapılmalı ve buna bağlı olarak hızlı açılan güvenilir siteler olmalıdır. Yapılacak web sitesi tüm arama motorları politikasına uymalıdır aksi takdirde siteniz arama motorları tarafından yasaklanır ve internet üzerinden gelen müşterileriniz büyük oranda kesilir. Kullanıcılarınız için sade ve anlaşılır tasarımlara ve yazılımlara sahip olmanız gerekir.