bursa-eticaret
E-Ticaret Nedir ?

E-ticaret, ticaretin elektronik ortamdaki yüzüdür. İnternet üzerinden her türlü ürünün alım ve satım işlemine e-ticaret denir. E-ticaret ülkemizde aslında çok da yeni bir kavram değildir. Bugün popüler bütün e-ticaret sitelerinin mazilerinin 10 yıl gibi sürelere dayandığını görebiliriz. Ancak e-ticaret kullanıcı yani alıcı tarafından yeni keşfedilmeye başlanmıştır. Çevrimiçi ortamda alışveriş yapmayı keşfeden her alıcı bu dünyaya katkı sağlayıp gelişmesinde aktif rol oynamaktadır.

Online ortamdan alışveriş yapmayan kullanıcılar genelde fiziki ürünleri test etmek ve boyutunu görmek amacıyla reel alışverişi tercih ederler. Bu tercih etmeme nedenleri kargoda oluşan sorunlar ,ürünün resimdeki gibi gözükmemesi, pazarlık yapamama ,ürünü görmeden sipariş verme gibi olumsuzluklar ile çoğaltılabilir.

E-ticaret Satıcı Açısından Ne Gibi Avantaj Sağlar ?

E-ticaret sektörü zamanla reel alışverişin yerini almaktadır hal böyle iken tüm girişimciler mutlaka bu sektöre adım atmak zorundadır. Dijital ortamda ürünlerinizi satarsınız ve müşterilerinizin tüm soru ve sorunlarıyla masa başından ilgilenebilirsiniz. Yüksek oranda kar sağlayabilirsiniz çünkü internet ortamında reel ortama kıyasla çok daha fazla sayıda müşteri bulabilirsiniz. İyi ve düzenli reklamlarla kazançlarınızı istediğiniz aylarda hedef ürünlerde arttırabilirsiniz. Her türlü sorununuz ile e-ticaret sitesi hizmetinizi sağlayan firma veya kişiler ilgilenir siz sadece müşterilerinize ve ürünlerinize odaklanırsınız.

E-ticaret Alıcı Açısından Ne Gibi Avantaj Sağlar ?

Her türlü ürünü alırken ürünü önce internetten araştırmayı öğrendik ancak bir türlü güvenip de sipariş vermeyi öğrenemedik. E-ticaret sayesinde alıcının her zaman avantajları olur. En büyük avantaj şüphesiz ki reel alışverişe göre fiyatta büyük oranda indirimlerin olmasıdır, çünkü karşınızda binlerce seçenek vardır ve en uygununu tercih edersiniz. Diğer avantajlar ise mağaza ve dükkanları tek tek gezip yorulmaz oturduğunuz yerden binlerce ürüne ve fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra internet ortamında bir sürü ödeme seçeneği olup bunların çoğu güvenlidir en iyisi ise kapıda ödeme seçeneğidir.