Ziyaretçilerin Web Sitesinden Bekledikleri

    Akıllı ve işinde bilgili bir web tasarım uzmanının, bu kadar iyi eserler çıkarabilmesindeki temel başlık şüphesiz ziyaretçilerin perspektifinden bakabilecek olgunluğa haiz olmasıdır. Ziyaretçi odaklı düşünerek, onların beklentilerini karşılamak isteyen tasarımcıların gerçek anlamda başarılı eserler ortaya koyması da şans kavramı ile açıklanamaz.

    Ziyaretçilerin beklentilerini karşılayabilmek için İlk olarak ziyaretçilerin beklentileri tespit edilmelidir. Özellikle web tasarım konusunda bu husus bir fazlaca örutubet kazanmaktadır. Ziyaretçilerin siteden beklentileri, sitenin yayın yaptığı sektöre nazaran değişiklik izah edebilir. Bunun yanı sıra siteye giren ziyaretçi portföyünün yaşı ve sosyoekonomik düzeyi de tasarımın oluşturulması adına büyük bir örutubet arz etmektedir. Bu yüzden başarılı bir tasarımcı işe sitenin ziyaretçi portföyünü çıkararak başlamalıdır. Bunun neticesinde ziyaretçilerin arzu edebileceği detayları çözümleme ederek yola koyulur.

    Genel anlamda ziyaretçiler sitelerin anlaşılabilir olmasının yanı sıra sadeliği aramaktadır. çağdaş çizgiler ile sadeliğin buluştuğu flat tasarımlar birçok ziyaretçi tarafınca tercih edilebilir bir konumda yer almıştır. Köktencilik tasarımların yerine, ziyaretçinin arzularını karşılayacak ve görsel anlamda da farklılık yaratabilecek tasarımların fazlaca başarılı bulunduğunu belirtmekte yarar görüyorum. Kısacası bir web tasarım uzmanı, ziyaretçilerin arzularını, beklentilerini analiz ederek ziyaretçi odaklı bir tasarım ortaya çıkarmalıdır.

 

Yorumlar

Bu haber için yorum yapın

Note: HTML is not translated!
* Zorunlu alan