20 yıl önce alınmış patent, Apple'ın başına bela oldu!

    Çağrı cihazları, kişisel cep telefonlarının henüz hayatımızda olmadığı yıllarda, acil iletişim ihtiyacının göz bebeğiydi. Sabit telefonlarla ulaşılamayan insanlara kısa ileti göndererek kendilerine ulaşmaya çalıştıklarını  haber veren çağrı cihazları, 90'lı senelerde cep telefonlarının hız bir şekilde yaygınlaşması ile birlikte piyasadan silindiler.

    90'lı yıllarda Mobile Telecommunications Technologies tarafından alınan bazı çağrı aygıtı patentleri bugün Apple'ın başını fena yaktı. Mahkemeye başvuran şirket, iPhone'ların kendilerine ilişkin patentleri çiğnediğini dile getirerek Apple'ı mahkum ettirdiler ve 24 milyon dolarlık tazminat kazandılar. Firmanın Apple firmasından  tazminat talebi tam 250 milyon dolardı.

    Firma şu anda aslen artık çağrı aygıtı üretmiyor ancak acil durumlar için doktorların kullandığı hızlı mesajlaşma cihazlarını üreterek özellikle tıp sektöründe satış yapıyor. Şirket şu anda elinde bulunan mahkeme kararıyla birlikte Samsung ve diğer telefon üreticilerinin de yakasını bırakmayarak tazminat isteyecek gibi görünüyor. Ödemeyi kabul etmeyenleri ise uzun bir dava süreci bekliyor olacak.

Yorumlar

Bu haber için yorum yapın

Note: HTML is not translated!
* Zorunlu alan