Web Tasarımda Yapılan Hatalar

    Günümüzde birçok site oldukça karmaşık fakat göze hitap etmeyi başaran internet sitelerini faaliyete geçirebiliyor. Her ne kadar web tasarım konusunda uzman bireyler ile çalışılsa da sonucun her zaman olumlu olduğunu söylemek mümkün değil. Özellikle kurumsal bazda, intro aracılığı ile desteklenmiş tasarımların ziyaretçiler tarafından “eski model” bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Modern sitelerin birçoğunda sadeliğin ana formatta baş rolü üstlenmesi de ziyaretçilerin en sevdiği detayların başında yer alıyor.

    Web tasarım uzmanlarının birçoğunun yaptığı hataların başında şüphesiz tasarımda sadeliğin yerine karmaşıklığı benimsemeleri ilk sırayı alıyor. Çok sayıda tasarımın flash formatı ile desteklenerek görselleştirilmesi her ne kadar kulağa hoş da gelse, sitenin açılış hızından ulaşılabilirliğine kadar birçok parametrede olumsuz izlenim yaratması nedeniyle pek de olumlu tepkiler almanıza neden olmayabilir. Tasarımda sadeliğin ve reformist yaklaşımların benimsenmesi, ziyaretçilerin hoşuna gideceği gibi arama motorları tarafından da benimsenecektir.

    Tasarım konusunda hataların biri de şüphesiz ziyaretçilerin ulaşılabilirliğini etkileyen detaylardır. Özellikle karmaşık tasarımlarda istenilen öğenin kolay ulaşılabilir bir konumda olmaması, ziyaretçinizde iyi bir imaj yaratmanızın önünde büyük bir engel olarak karşınıza çıkabilir. Son dönemde alanında uzman kişiler bu tarz detaylarda son derece hassas çalışarak, bir hayli olumlu işler ortaya çıkarmaktadır.

Yorumlar

Bu haber için yorum yapın

Note: HTML is not translated!
* Zorunlu alan