Apple ve Samsung dizisinde yeni bölüm

Apple ve Samsung içinde bitmek bilmeyen hırsızlık davalarına,her iki üretici firmanın birbirine milyarlarca dolarlık cezalar kestirmesine artık hepimiz alıştı. Hatta bu kavgaların neticesinde, Apple firması artık Samsungtan işlemci almayacağını açıklamış ve Tayvanlı bir işlemci üreticisi olan TMC ile anlaştığını açıklamıştı. Hatırlayacağınız suretiyle Appleın iPhone ve iPadlerinin kalbini oluşturan A işlemcilerini Samsung üretiyordu.

Sadece şimdi işler değişmiş görünüyor olacak ki Apple firması, Samsungtan yeniden işlemci satın alacağını deklare etti. Tayvanlı üreticinin işlemcileri Appleı hayal kırıklığına uğratmış olacak ki Apple 2016 yılından itibaren kullanacağı işlemcilerin yüzde 80ini Samsungtan satın almak suretiyle öncesiz rakibi ile antak kalma imzladı. Samsungun üreteceği işlemciler 14 nm teknolojisine haiz olacak. Bu işlemciler Samsungun Çin ve ABDdeki fabrikalarında üretilecek.

Tayvanlı üretici TSMC ise Appleın ihityacının %20sini karşılayacak yalnız bunlar 16 nm teknolojisiyle üretilecek ve dolayısıyla Samsungun işlemcileri kadar enerji tasarrufu sağlayamayacak.

Şimdi bu yeni anlaşmanın üstüne, iki şirket arasındaki fırtınalı aşkın devamı olarak Apple ve Samsungun birbirine gene milyar dolarlık hırsızlık davası açmasını ve mahkeme salonunda birbirlerine yüz kızartıcı kabahatlar yöneltmelerini bekliyoruz.

Yorumlar

Bu haber için yorum yapın

Note: HTML is not translated!
* Zorunlu alan